Nie da się ukryć, iż WordPress jest zdecydowanie najpopularniejszym systemem CMS. Ten system zarządzania treścią jest nieskomplikowanym rozwiązaniem do stawiania zarówno zwykłych witryn, jak i np. stron firmowych. Użytkownicy cenią go za intuicyjność obsługi i przejrzysty wygląd. Jest to ogromnie istotne w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych. Podstawowa konfiguracja tego systemu CMS nie zajmuje wiele czasu, co pozwala w szybki i prosty sposób wygenerować wymarzoną witrynę. Dodatkowym plusem jest to, iż WordPress jest dostępny całkowicie za darmo i można go wykorzystywać bezpłatnie również w komercyjnych projektach.
Jednak jest kilka błędów, których notorycznie dopuszczają się początkujący użytkownicy WordPressa. Sprawdźcie co sprawia im trudność lub o czym zapominają!
Nieaktualizowanie wtyczek i motywów oraz ignorowanie aktualizacji WordPressa
W panelu WordPressa można znaleźć informacje odnośnie nowych wersji wtyczek i motywów, które powinniśmy zaktualizować. Nie ignorujmy tych komunikatów i pilnujmy, by nie posiadać przestarzałych rozszerzeń na naszej stronie. Jeśli dostępne są nowe wersje, to niezwłocznie je instalujmy.
Nieaktualne wtyczki i motywy na naszej stronie są swoistą furtką dla ataków hakerów. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i chcemy uniknąć włamania na witrynę, to koniecznie dbajmy o aktualizacje!
Ten sam problem dotyczy aktualizacji samego WordPressa. Trzymajmy rękę na pulsie, tak aby zawsze posiadać jego aktualną wersję.
Instalowanie niepotrzebnych wtyczek
Wtyczki pozwalają nam poszerzać funkcjonalność WordPressa, wedle naszych potrzeb. Fakt iż można je instalować w prosty i szybki sposób, jest jedną z ważniejszych zalet tego systemu CMS. Niestety niektóre wtyczki potrafią znacznie obciążać stronę i wpływać na czas jej ładowania. Należy kategorycznie unikać instalowania zbyt dużej ilości wtyczek.
Warto przejrzeć listę wszystkich wtyczek, które dodaliśmy do naszego systemu CMS i dokonać ich weryfikacji. Należy usunąć wtyczki, których nie używamy oraz nie są nam potrzebne. Warto także pozbyć się tych, które dublują się pod względem działania. Wybierzmy jedną wtyczkę i dbajmy o jej aktualizację, a wyrzućmy tę, której nie będziemy już więcej używać.
“Witaj świecie”
Należy pamiętać o konieczności usunięcia powitalnego wpisu o treści: “Witaj w WordPressie. To jest twój pierwszy wpis (…)”. Wiele osób zapomina o jego usunięciu lub zmodyfikowaniu, czego skutkiem jest zaindeksowany w Google ten właśnie testowy wpis… Tworzymy swoją stronę, by użytkownicy czytali treści na niej zawarte i na pewno nie powinno nam zależeć na tym, by widzieli wpis testowy WordPressa. Jednym kliknięciem możemy łatwo usunąć go ze swojej strony.
“Kolejna witryna oparta na wordpressie”
Często spotykanym błędem u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z WordPressem jest zapominanie o ustawieniu tytułu i opisu witryny. Skutkuje to wyświetlaniem standardowej nazwy oraz opisu strony w postaci wyrażenia: “kolejna witryna oparta na WordPressie”. By temu zapobiec, wystarczy wejść w ustawienia ogólne naszej strony i uzupełnić w kilku słowach zarówno tytuł witryny, jak i jej opis.
Brak prostych adresów URL
Na wielu stronach można zaobserwować nieskonfigurowane odpowiednio adresy URL. Warto zadbać o proste i czytelne bezpośrednie odnośników do podstron. Odpowiednie struktury adresów mogą usprawnić użyteczność strony oraz poprawić jej estetykę. Odwiedzający nasza stronę, z pewnością docenią krótki i jasny adres URL nawiązujący do tematyki poruszanej na danej podstronie czy we wpisie. Wygląd odnośniki można łatwo skonfigurować poprzez wejście w panelu administracyjnym WordPressa w “Ustawienia” a następnie przejściu w “Bezpośrednie odnośniki” i wybraniu interesującej nas opcji wyglądu adresów URL na naszej stronie.
Logowanie się jako “Admin”
Ze względu bezpieczeństwa powinno się koniecznie zmienić nazwę logowania do WordPressa. Pozostawienie jako domyślnego użytkownika w procesie logowania nazwy “Admin” będzie narażać nas na niebezpieczne ataki hakerskie. Powinniśmy ustawić indywidualny login oraz skomplikowane hasło, by utrudnić możliwość włamania na nasza stronę. By zadbać o bezpieczeństwo naszej witryny powinniśmy jeszcze zainstalować jedną z dostępnych wtyczek chroniących witrynę przed hakerami. W kolejnym punkcie opisujemy dokładniej polecany przez nas dodatek do WordPressa i zachęcamy do instalowania tego typu wtyczek ze względów bezpieczeństwa!
Brak wtyczki zabezpieczającej przed atakami hakerskimi
By uchronić się przed włamaniem na naszą witrynę, powinniśmy zainstalować jedną z wtyczek, które będą chronić naszą witrynę przez próbą włamań. Skutecznym i darmowym dodatkiem do WordPressa, który doskonale sprawdza się w tej roli jest Wordfence. Jest to popularna (ponad 2 miliony instalacji) i prosta w obsłudze wtyczka pozwalająca na monitorowanie wszystkich prób logowania na naszą stronę, ochrony przed atakami i blokowania prób ataku. Wordfence informuje nas mailowo o wszelkich niepokojących działaniach na naszej stronie. Pozwala nam także na sprawdzenie, z jakich krajów miały miejsce najczęstsze próby włamania na naszą witrynę.
Które z wyżej wymienionych problemów najczęściej spotykacie? Czy znacie jakieś inne, często powielane błędy na stronach stworzonych przy pomocy WordPressa? Jeśli zastanawiacie się jak poprawnie stworzyć i skonfigurować waszą stronę lub potrzebujecie pomocy specjalisty od marketingu internetowego, który zadba o treści oraz ich promocję, to koniecznie sprawdźcie naszą ofertę!