Zmiany prawne – reklama usług i produktów dotyczących medycyny estetycznej

Nowy rok przyniósł wiele zmian w świecie marketingu i reklamy. Branża medycyny estetycznej nie może już w dowolny sposób promować swoich produktów i usług, a wszystko za sprawą nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2023 roku. Dotyczą one zarówno reklamy w mediach tradycyjnych takich jak prasa, radio czy telewizja, jak również w mediach społecznościowych i na stronach internetowych. Najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać, reklamując produkty takie jak kwas hialuronowy, implanty czy nici liftingujące zebraliśmy w poniższym wpisie.

Różnica pomiędzy wyrobem medycznym a produktem leczniczym

Podstawowymi pojęciami, jakie należy znać, obracając się w branży okołomedycznej, są: produkt leczniczy i wyrób medyczny. Różnica pomiędzy nimi polega na mechanizmach działania. Produkt leczniczy uderza bezpośrednio w przyczynę złego samopoczucia, wykazując działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne. Wyrób medyczny natomiast ma diagnozować, zapobiegać, monitorować, leczyć lub łagodzić przebieg choroby. W praktyce oznacza to, że produkty lecznicze mają znacznie silniejsze działanie niż wyroby medyczne, przez co wprowadzanie ich do obrotu jest objęte bardziej rygorystycznymi przepisami. 

Dlaczego o tym piszemy? Bo od stycznia już nie tylko produkty lecznicze spędzają marketingowcom sen z powiek. Dołączyły do nich wyroby medyczne i wyroby do diagnostyki in vitro. Reklamowanie opisywanej grupy towarów odbywa się na nowych zasadach, które wynikają z przepisów unijnych. Reklama wyrobu medycznego nadal może przybierać formę grafiki, zdjęcia, nagrania audio lub wideo jednak musi być zrozumiała dla zwykłego Kowalskiego. Nie jest to jednak jedyny wymóg, a jedynie przedsmak tego, o czym dzisiaj opowiemy.

Zmiany w sposobie prezentowania reklam wyrobów medycznych

Ustawa o wyrobach medycznych nie zakazuje całkowicie reklamowania gabinetów medycyny estetycznej oraz produktów wykorzystywanych podczas zabiegów. Zmiany dotyczą dotychczasowego sposobu prezentowania treści w reklamach i mają na celu ochronę konsumenta. Do najważniejszych zmian zaliczamy:

 • zakaz wykorzystywania wizerunku osoby wykonującej zawód medyczny
 • konieczność stosowania prostego języka zrozumiałego dla każdej osoby fizycznej bez wykształcenia medycznego
 • zakaz wykorzystywania gabinetu medycznego lub innego miejsca sugerującego profesjonalny charakter podczas zdjęć
 • zakaz wzywania dzieci do zakupu reklamowanych wyrobów oraz nakłaniania dorosłych do ich nabycia dla dzieci
 • konieczność umieszczania ostrzeżenia zbliżonego do tego, które stosuje się w przypadku produktów leczniczych
 • zakaz kierowania do publicznej wiadomości reklamy wyrobów przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy
 • zakaz wykorzystywania tekstów, nazw, znaków towarowych i innych symboli, które mogą wprowadzić w błąd co do przewidzianego zastosowania, bezpieczeństwa i działania wyrobu
 • zakaz przypisywania wyrobowi funkcji i właściwości, których nie posiada oraz wywoływania wrażenia, że jest skuteczny
 • konieczność informowania o prawdopodobnym ryzyku związanym z używaniem wyrobu zgodnie z jego przewidzianym zastosowaniem
 • zakaz sugerowania zastosowań wyrobu innych niż te, które zostały podane jako stanowiące część przewidzianego zastosowania, w odniesieniu do którego przeprowadzono ocenę zgodności.
Kobieta podczas zabiegu medycyny estetycznej

Na tym jednak nie koniec, bo zakazane jest również przedstawianie w reklamach metamorfoz “przed” i “po”, które były najprostszym sposobem na ukazanie skuteczności produktu lub usługi. Wprowadzanie klientów w błąd ma być surowo karane, a o pierwszych przewinieniach zapewne usłyszymy w lipcu, ponieważ okres przejściowy obowiązuje do 30 czerwca 2023 roku. Obejmuje on jednak tylko tych przedsiębiorców, którzy zaczęli rozpowszechniać swoje reklamy jeszcze w 2022 roku. Wszystkim innym za niestosowanie się do nowych przepisów grozi kara pieniężna do 2 000 000 zł.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Zaciekawił Cię ten wpis? Koniecznie przeczytaj nasz poprzedni artykuł poświęcony Dyrektywie Omnibus, która również weszła w życie 1 stycznia 2023 roku, przynosząc szereg zmian dla właścicieli sklepów. #AlteTeam na bieżąco śledzi newsy ze świata marketingu i reklamy, dzięki czemu Klienci, którzy nam zaufali mogą spać spokojnie. Zapoznaj się z ofertą reklam Google Ads i Facebook Ads, które są najczęściej wykorzystywane do promocji marki w przestrzeni internetowej. Zmiany w prawie nam nie straszne, a branża okołomedyczna nie ma przed nami tajemnic. Napisz lub zadzwoń i daj się pozytywnie zaskoczyć!

13.01 2023 Dyrektywa Omnibus

Dyrektywa Omnibus – co to oznacza...

Czytaj dalej
27.12 2022 marketing w czasach kryzysu

Marketing w czasie kryzysu – dlaczego...

Czytaj dalej
11.07 2022 10 heurystyk Nielsena w projektowaniu przyjaznych interfejsów

10 heurystyk Nielsena w projektowaniu przyjaznych...

Czytaj dalej

Masz pytania ?

Jeśli masz dodatkowe pytania, chciałbyś uzyskać więcej informacji lub potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych - odezwij się do na

  Email*

  Telefon*

  Wiadomość