WordPress – najczęstsze błędy użytkowników

Nie da się ukryć, iż WordPress jest zdecydowanie najpopularniejszym systemem CMS. Ten system zarządzania treścią jest nieskomplikowanym rozwiązaniem do stawiania zarówno zwykłych witryn, jak i np. stron firmowych. Użytkownicy cenią go za intuicyjność obsługi i przejrzysty wygląd. Jest to ogromnie istotne w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych. Podstawowa konfiguracja tego systemu CMS nie zajmuje wiele czasu, co pozwala w szybki i prosty sposób wygenerować wymarzoną witrynę. Dodatkowym plusem jest to, iż WordPress jest dostępny całkowicie za darmo i można go wykorzystywać bezpłatnie również w komercyjnych projektach. 

Jednak jest kilka błędów, których notorycznie dopuszczają się początkujący użytkownicy WordPressa. Sprawdźcie co sprawia im trudność lub o czym zapominają!

Nieaktualizowanie wtyczek i motywów oraz ignorowanie aktualizacji WordPressa

W panelu WordPressa można znaleźć informacje odnośnie nowych wersji wtyczek i motywów, które powinniśmy zaktualizować. Nie ignorujmy tych komunikatów i pilnujmy, by nie posiadać przestarzałych rozszerzeń na naszej stronie. Jeśli dostępne są nowe wersje, to niezwłocznie je instalujmy.

Nieaktualne wtyczki i motywy na naszej stronie są swoistą furtką dla ataków hakerów. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i chcemy uniknąć włamania na witrynę, to koniecznie dbajmy o aktualizacje!

Ten sam problem dotyczy aktualizacji samego WordPressa. Trzymajmy rękę na pulsie, tak aby zawsze posiadać jego aktualną wersję.

wordperess wtyczki
Nie można zapomnieć o aktualizacjach.

Instalowanie niepotrzebnych wtyczek

Wtyczki pozwalają nam poszerzać funkcjonalność WordPressa, wedle naszych potrzeb. Fakt iż można je instalować w prosty i szybki sposób, jest jedną z ważniejszych zalet tego systemu CMS. Niestety niektóre wtyczki potrafią znacznie obciążać stronę i wpływać na czas jej ładowania. Należy kategorycznie unikać instalowania zbyt dużej ilości wtyczek.

Warto przejrzeć listę wszystkich wtyczek, które dodaliśmy do naszego systemu CMS i dokonać ich weryfikacji. Należy usunąć wtyczki, których nie używamy oraz nie są nam potrzebne. Warto także pozbyć się tych, które dublują się pod względem działania. Wybierzmy jedną wtyczkę i dbajmy o jej aktualizację, a wyrzućmy tę, której nie będziemy już więcej używać.

“Witaj świecie”

Należy pamiętać o konieczności usunięcia powitalnego wpisu o treści: “Witaj w WordPressie. To jest twój pierwszy wpis (…)”. Wiele osób zapomina o jego usunięciu lub zmodyfikowaniu, czego skutkiem jest zaindeksowany w Google ten właśnie testowy wpis… Tworzymy swoją stronę, by użytkownicy czytali treści na niej zawarte i na pewno nie powinno nam zależeć na tym, by widzieli wpis testowy WordPressa. Jednym kliknięciem możemy łatwo usunąć go ze swojej strony.

“Kolejna witryna oparta na wordpressie”

Często spotykanym błędem u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z WordPressem jest zapominanie o ustawieniu tytułu i opisu witryny. Skutkuje to wyświetlaniem standardowej nazwy oraz opisu strony w postaci wyrażenia: “kolejna witryna oparta na WordPressie”. By temu zapobiec, wystarczy wejść w ustawienia ogólne naszej strony i uzupełnić w kilku słowach zarówno tytuł witryny, jak i jej opis.

wordpress opis witryny
Należy pamiętać, aby spersonalizować opis i tytuł witryny.

Brak prostych adresów URL

Na wielu stronach można zaobserwować nieskonfigurowane odpowiednio adresy URL. Warto zadbać o proste i czytelne bezpośrednie odnośników do podstron. Odpowiednie struktury adresów mogą usprawnić użyteczność strony oraz poprawić jej estetykę. Odwiedzający nasza stronę, z pewnością docenią krótki i jasny adres URL nawiązujący do tematyki poruszanej na danej podstronie czy we wpisie. Wygląd odnośniki można łatwo skonfigurować poprzez wejście w panelu administracyjnym WordPressa w “Ustawienia” a następnie przejściu w “Bezpośrednie odnośniki” i wybraniu interesującej nas opcji wyglądu adresów URL na naszej stronie.

wordpress odnośniki url
Warto zadbać o proste i czytelne bezpośrednie odnośników do podstron.

Logowanie się jako “Admin”

Ze względu bezpieczeństwa powinno się koniecznie zmienić nazwę logowania do WordPressa. Pozostawienie jako domyślnego użytkownika w procesie logowania nazwy “Admin” będzie narażać nas na niebezpieczne ataki hakerskie. Powinniśmy ustawić indywidualny login oraz skomplikowane hasło, by utrudnić możliwość włamania na nasza stronę. By zadbać o bezpieczeństwo naszej witryny powinniśmy jeszcze zainstalować jedną z dostępnych wtyczek chroniących witrynę przed hakerami. W kolejnym punkcie opisujemy dokładniej polecany przez nas dodatek do WordPressa i zachęcamy do instalowania tego typu wtyczek ze względów bezpieczeństwa!

Brak wtyczki zabezpieczającej przed atakami hakerskimi

By uchronić się przed włamaniem na naszą witrynę, powinniśmy zainstalować jedną z wtyczek, które będą chronić naszą witrynę przez próbą włamań. Skutecznym i darmowym dodatkiem do WordPressa, który doskonale sprawdza się w tej roli jest Wordfence. Jest to popularna (ponad 2 miliony instalacji) i prosta w obsłudze wtyczka pozwalająca na monitorowanie wszystkich prób logowania na naszą stronę, ochrony przed atakami i blokowania prób ataku. Wordfence informuje nas mailowo o wszelkich niepokojących działaniach na naszej stronie. Pozwala nam także na sprawdzenie, z jakich krajów miały miejsce najczęstsze próby włamania na naszą witrynę.

Które z wyżej wymienionych problemów najczęściej spotykacie? Czy znacie jakieś inne, często powielane błędy na stronach stworzonych przy pomocy WordPressa? Jeśli zastanawiacie się jak poprawnie stworzyć i skonfigurować waszą stronę lub potrzebujecie pomocy specjalisty od marketingu internetowego, który zadba o treści oraz ich promocję, to koniecznie sprawdźcie naszą ofertę!

15.01 2019 linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne – ulepsz swoje SEO!

Czytaj dalej
02.11 2018 dziewczyna telefon influencer

Influencer Marketing – czy i jak...

Czytaj dalej
20.09 2018 praca biuro sukces

Co to są konwersje i dlaczego...

Czytaj dalej

Masz pytania ?

Jeśli masz dodatkowe pytania, chciałbyś uzyskać więcej informacji lub potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych - odezwij się do na

    Email*

    Telefon*

    Wiadomość