Jak realizować skuteczne kampanie Google Ads?

Kampanie Google Ads to niezawodne narzędzie w rękach specjalistów, które potrafi znacznie zwiększyć obroty firmy. Reklamy mogą przybierać różne formy – tekstowe, graficzne, a także dopasowane pod urządzenia mobilne. Wyniki, jakie wygenerują, zależą jednak od wielu czynników. Zaliczyć można do nich jakość prezentowanych treści, odpowiednie dopasowanie do grupy docelowej czy precyzyjne działania optymalizacyjne. Z tego wpisu dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby witryna stała się lepiej widoczna dla potencjalnych klientów oraz jak utrzymać ją w szczytowej formie.

Krok 1 – określenie celu kampanii

Wdrożenie Google Ads ma sens wtedy, gdy Klient dokładnie wie, co chce osiągnąć. Celem kampanii może być:

  • sprzedaż
  • pozyskanie potencjalnych klientów
  • zwiększenie ruchu w witrynie
  • rozważenie zakupu produktu danej marki
  • zbudowanie świadomości i zasięgu marki
  • promocja aplikacji mobilnej
  • zachęcenie do wizyty w lokalnym sklepie stacjonarnym
  • zmotywowanie do skorzystania z promocji.

Wskazany cel bezpośrednio wpłynie na opcje, które będą do wyboru podczas konfiguracji kampanii. Użytkownik nie musi jednak ograniczać się do jednego celu. Przy wyborze kilku w każdej chwili może usunąć niektóre z nich, zastępując je innymi. Może również nie decydować się na żadną z proponowanych opcji, pozostawiając kampanię bez określonego celu.

Krok 2 – wybór typu kampanii

Kolejnym krokiem w realizacji założonych celów jest wybór typu kampanii. Wyróżnia się cztery podstawowe formy prezentacji reklam:

  • Search – tekstowe w sieci wyszukiwania
  • Display – graficzne wyświetlane w witrynach należących do sieci partnerów Google
  • Youtube – wideo w serwisie YT i u partnerów Google
  • PLA – produktowe w sieci wyszukiwania.

Możliwości konfiguracji wymienionych typów kampanii jest znacznie więcej. Najważniejsze jest jednak to, do jakiej grupy docelowej reklama ma trafić. Nastolatków bardziej zainteresuje reklama wideo w serwisie YouTube, osoby starsze chętniej klikną reklamę wyświetlającą się w sieci wyszukiwania. Odpowiednio dopasowany musi być również sam przekaz, który dobiera się w zależności od wieku i zainteresowań odbiorców.

Krok 3 – ustalenie budżetu na kampanię

Mając skonkretyzowany cel i typ kampanii czas na określenie średniego dziennego budżetu. Co należy przez to rozumieć? Chodzi o kwotę, która każdego dnia przez miesiąc będzie przeznaczana na reklamy. Należy jednak pamiętać o tym, że Google regularnie optymalizuje wydatki w zależności od natężenia ruchu w sieci. Może więc się zdarzyć tak, że jednego dnia budżet zostanie niewykorzystany, a drugiego nieznacznie przekroczony. Nie oznacza to jednak, że zapłacisz za kampanię więcej. Zadbają o to dzienne i miesięczne limity wydatków.

Krok 4 – wybór strategii ustalania stawek kampanii

Podczas uruchamiania kampanii Google Ads konieczny jest także wybór strategii ustalania stawek. Podstawowy podział obejmuje strategię samodzielną i automatyczną. Strategia samodzielna dzieli się na: CPC (ang. cost-per-click) oraz CPV (ang. cost-per-view) będące modelami rozliczeniowymi w pełni kontrolowanymi przez użytkownika. Istnieje jednak możliwość wyboru kampanii automatycznej, którą nadzorować będzie system Google Ads. W tej strategii stawki za reklamy ustalane są w zależności od prawdopodobieństwa kliknięć lub konwersji, które pomagają osiągnąć określony cel biznesowy.

Kobieta czytająca wykresy związane z Google Ads

Krok 5 – dodanie rozszerzeń do reklam

Wykorzystanie rozszerzeń do reklam Google Ads to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie skuteczności prowadzonej kampanii. Mogą to być następujące rozszerzenia:

  • linku do podstrony
  • objaśnień
  • informacji w witrynie
  • grafik
  • danych teleadresowych
  • formularzy kontaktowych
  • lokalizacji i powiązanej lokalizacji
  • cen
  • aplikacji
  • promocji.

Dodatkowe elementy wyświetlać się będą pod reklamą w sieci wyszukiwania lub na stronach uczestniczących w sieci reklamowej. Dzięki nim zwiększysz szansę na zainteresowanie odbiorców swoją ofertą oraz poprawisz współczynnik kliknięć reklamy. 

Krok 6 – tworzenie grup reklam

Jednym ze sposobów na osiągnięcie zadowalających wyników kampanii Google Ads jest tworzenie grup reklam. Wystarczy umieścić w nich wybraną ilość reklam i słów kluczowych o podobnych celach. Dzięki temu będą wyświetlać się w witrynach o zbliżonej tematyce w ramach tej samej kampanii. Odpowiednio skonfigurowane grupy reklam zapewnią większy ruch w witrynie, wysoki CTR i wzrost liczby konwersji.

Krok 7 – wybór ustawień kierowania reklam

Wybór ustawień kierowania reklam Google Ads pozwala określić wielkość grupy odbiorców. Dzięki temu reklama trafi tylko do tych osób, które mogą być zainteresowane produktem lub usługą. Ustawienia kierowania obejmują słowa kluczowe, grupy odbiorców, lokalizacje, tematy, urządzenia i remarketing. To jakie opcje będą możliwe do wyboru, zależy jednak ostatecznie od typu kampanii. 

Krok 8 – śledzenie konwersji

Ostatnim krokiem w dążeniu do osiągnięcia sukcesu przy pomocy kampanii Google Ads jest śledzenie konwersji. Proces ten polega na stałym monitorowaniu interakcji użytkownika z reklamą. Konwersja jest wtedy, gdy dana osoba zakupi promowany produkt, zasubskrybuje newsletter lub wykona dowolną inną czynność na stronie. Jej regularne śledzenie pozwoli ocenić efektywność reklam i wprowadzić stosowne zmiany. 

Postępując zgodnie z wymienionymi wyżej krokami, można skutecznie realizować kampanie Google Ads. Jeśli chcesz mieć jednak pewność, że przyniosą one oczekiwane efekty, zalecamy skorzystać z pomocy specjalistów. Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić w zakresie Google Ads i bądź o krok przed konkurencją. W Alte Media zadbamy o Twój biznes jak o swój własny, więc nie czekaj i zadzwoń do naszych konsultantów. Możesz się również z nami skontaktować poprzez formularz na dole strony. 

10.03 2023 social media

Czy każda branża powinna być widoczna...

Czytaj dalej
24.02 2023 sztuczna inteligencja

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w marketingu?

Czytaj dalej
10.02 2023 trendy w e-commerce

Trendy w e-commerce na 2023 rok...

Czytaj dalej

Masz pytania ?

Jeśli masz dodatkowe pytania, chciałbyś uzyskać więcej informacji lub potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych - odezwij się do na

    Email*

    Telefon*

    Wiadomość