Witryny przyjazne urządzeniom mobilnym

Od niedawna dostajemy coraz więcej komunikatów z Google Webmasters Tools o problemach z obsługą witryny na urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że wygląd i układ strony nie dostosowuje się automatycznie do rozmiaru ekranu. Takie błędy znacząco obniżają komfort korzystania z Twojej strony na smartfonach lub tabletach. Google rozpoznaje jakie strony są przyjazne urządzeniom mobilnym, co wpływa również na pozycję w wynikach wyszukiwania.

Google coraz bardziej bierze pod uwagę, nie tylko jakość informacji znajdujących się na stronach, ale także ich wygląd. Jak wiadomo coraz więcej osób używa telefonów i tabletów do 'surfowania’ po Internecie. Dlatego strony powinny wyświetlać się w różnych rozmiarach zależnie od urządzenia. Zastosowanie techniki Responsive Web Design (RWD) w projektowaniu strony sprawi, że Twoja witryna stanie się uniwersalna i będzie wyświetla się prawidłowo zarówno na ekranach Full HD, jak i na na smartfonach oraz tabletach.

Jak sprawdzić, czy masz problem ze swoją witryną?

Zaloguj się na swoje konto Google Webmasters Tools i sprawdź czy dostałeś wiadomość od Google dotyczącą problemów na urządzeniach mobilnych. Jeżeli otrzymałeś taki komunikat musisz sprawdzić raport dotyczący stron, na których znajdują się błędy oraz problemy, a następnie je poprawić tworząc strony przyjazne urządzeniom mobilnym. Jeżeli nie otrzymałeś żadnego komunikatu, a chcesz sprawdzić wyświetlanie Twojej witryny na innych urządzeniach, wystarczy, że zalogujesz się do narzędzi dla webmasterów, wejdziesz w zakładkę „Ruch związany z wyszukiwaniem”, a następnie w „Obsługa na urządzeniach mobilnych”.

gwt-mobile
Przykładowe problemy z obsługą na urządzeniach przenośnych wpływające na działanie witryny.

Za pomocą specjalnego narzędzia Google możesz sprawdzić swoja stronę pod katem zgodności z urządzeniami przenośnymi – narzędzie dostępne jest tutaj.

Najczęstsze błędy na stronach

Przedstawiamy Wam kilka najczęstszych błędów i problemów jakie Google może znaleźć na Twojej witrynie:

responsive-alte

Więcej informacji na ten temat znajdziecie również na stronie Google Developers.

Podsumowując, strony responsywne są koniecznością. Nie tylko dlatego, ze łatwiej będzie Twoim klientom poruszać się na niej. Google weryfikuje dostosowywanie się do mobilnych ekranów coraz bardziej sprawnie. W konsekwencji brak strony mobilnej może skutkować spadkiem pozycji organicznych i mniejszą efektywnością inwestowanych przez Ciebie środków w reklamę.

Skontaktuj się z nami  Julia
  Autor
  Julia Zawitowska
  Specjalista SEO

  One reply on “Witryny przyjazne urządzeniom mobilnym”

  Super wpis, coraz więcej osób odwiedza nasze strony mobilnie, a koszt RWD, czyli stworzenia dodatkowych, dostosowanych do tabletów i telefonów wersji strony to relatywnie nieduży koszt przy tworzeniu nowej strony internetowej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  21.01 2015

  Marketing Day – świadomosć społeczeństwa rośnie!

  Czytaj dalej →
  21.01 2015

  Marketing Day – świadomosć społeczeństwa rośnie!

  Czytaj dalej →
  21.01 2015

  Marketing Day – świadomosć społeczeństwa rośnie!

  Czytaj dalej →

  Skontaktuj się z nami
  i uzyskaj darmową wycenę!

  Przekonaj się, jak możesz zwiększyć zyski.