Graph Search – nowa wyszukiwarka społecznościowa na Facebooku

Na konferencji Facebooka, która odbyła się we wtorek 15 stycznia w Menlo Park (California) przedstawiono nową usługę Graph Search. Mark Zuckerberg wraz z Larsem Rasmussenem oraz Tomem Stocky zaprezentowali Socjogram.

Na samym początku Mark wspomniał o głównym celu Facebooka – kontakcie ze znajomymi oraz zawieraniu nowych przyjaźni i w tym właśnie będzie odgrywała ważną rolę nowa funkcja. Facebook będzie opierał się na trzech głównych filarach, czyli: News Feed, Oś czasu i Graph Search. Jest to wielka zmiana, która pozwoli na wyszukanie informacji o miliardzie użytkowników, 240 miliardach zdjęć oraz trylionem połączeń między użytkownikami. Należy również pamiętać, że nowa wyszukiwarka uwzględnia prywatność użytkowników i dba o ich bezpieczeństwo.

Graph Search jest nowym sposobem, by znaleźć ludzi, zdjęcia, miejsca i zainteresowania, które są najbardziej odpowiednie dla Ciebie na Facebooku.

Graph Search nie jest typową wyszukiwarką internetową i skupia się na odnalezieniu odpowiedzi na konkretne zapytanie używając powiązań ze znajomymi, czy rzeczami które lubimy. Będziemy mogli odnajdywać znajomych którzy mają podobne zainteresowania co my, lokalizacje np. restauracje znajdujące się w konkretnym mieście, a nawet opinie znajomych dotyczące tego miejsca lub zdjęcia znajomych. Dzięki płynnemu i naturalnemu wyszukiwaniu sam Socjogram podsuwa nam następne słowa podczas wpisywania.

Przykładowymi zapytaniami mogą być:

 • Osoby które lubia to co ja
 • Znajomi którzy mieszkają tam gdzie ja
 • Filmy które lubią moi znajomi
 • Zdjęcia wykonane w parkach narodowych
 • Ludzie, którzy lubią tenis i mieszkają w pobliżu

W wynikach pojawią się tylko informacje, które są udostępnione jedynie znajomym. Radzimy sprawdzić swoje ustawienia prywatności.

Socjogram opiera swoje wyszukiwanie na 4 rodzajach informacji: ludzie, zdjęcia, zainteresowania i lokalizacje. Możemy tworzyć różne kombinacje zapytań, np.: Znajomi którzy lubią Harrego Pottera i mieszkają tam gdzie ja.

Wyszukiwać możemy również osoby, które nie należą do grona naszych znajomych. Socjogram odpowie nam na pytanie np. osoby które ukończyły Harvard i mieszkają w San Francisco. Poniżej przedstawiamy kilka screenów, na których widać wyniki wyszukiwania kilku zapytań.

 

Nowa funkcjonalność będzie wprowadzana w przeciągu następnych kilku tygodni lub miesięcy. Na chwilę obecna jest w fazie beta i Facebook nadal będzie ją rozwijał. W „przyszłości” wyszukiwarka będzie brała pod uwagę również: obszary mobilne, obsługę wszystkich języków, przeszukiwanie postów i wsparcie dla Open Graph.

Możemy śmiało powiedzieć, że Socjogram jest wyszukiwarką społecznościową i będzie to szansa na nowy sposób w jaki ludzie będą poszukiwali informacji.

Skontaktuj się z nami  Julia
  Autor
  Julia Zawitowska
  Specjalista SEO

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  21.12 2012

  Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

  Czytaj dalej →
  21.12 2012

  Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

  Czytaj dalej →
  21.12 2012

  Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

  Czytaj dalej →

  Skontaktuj się z nami
  i uzyskaj darmową wycenę!

  Przekonaj się, jak możesz zwiększyć zyski.